Мечоносець (Xiphophorus helleri)

0

Сімейство Пецилієві (Poeciliidae).

Мечоносець в природі мешкає в Центральній Америці, Південній Мексиці і Гватемалі. Зустрічається як в гірських річках з бурхливою течією, так і в їх низинах, а також в озерах, болотах, лагунах.


В результаті селекції мечоносців були виведені риби різного забарвлення і з плавниками різноманітної форми. Самці відрізняються від самок наявністю гоноподія і меча на нижньому краю хвостового плавника.

У природних умовах самці досягають довжини 10 см (без "меча"), самки 12 см. У акваріумах мечоносці зростають до таких розмірів тільки за дуже хороших умов. Природне основне забарвлення самців світло-коричнево-оливкове, із зеленуватим відливом на спинц. Уздовж боків проходить карміново-червона двохміліметрова смуга, а нижче і вище від неї ще дві вужчі червоні смужки. Тіло відливає сріблястим блиском. Довгий "меч" забарвлений в жовтий, зелений, оранжевий, червонуватий кольори і має чітку чорну облямівку.

Самки - більші, забарвлені блідіше, не мають "меча". У дорослих самок добре помітна "пляма зрілості", розташована перед анальним плавником.

Групу мечоносців тримають в просторому, витягнутому в довжину, густо засадженому рослинами загальному акваріумі. Рослини - дрібнолисті, які досягають поверхні води, серед них бажані лімнофіла індійська і нітелла, плаваючі рослини з корінням, що звисає вниз, а також річчія, де мальки знайдуть собі укриття. Рибки тримаються в середньому і верхньому шарах води.

Мечоносців можна тримати з миролюбними рибами. Але не бажана наявність повільних риб, у яких мечоносці можуть обривати плавники. Самок мечоносців повинно бути більше ніж самців. Між самцями існує ієрархія, при утриманні двох самців сильний завжди переслідуватиме слабкого. Тому тримають три і більше самців, щоб розсіяти увагу домінуючого. Самців і самок, призначених для розведення, вирощують окремо.

Мечоносець всеїдний і невибагливий в утриманні. Вода для утримання і розведення: gh до 25°, краще до 15°; ph 7,0 - 7,5; t° 20 - 25 °С. Риба любить свіжу воду, тому необхідна регулярна її підміна. Не менше одного разу на тиждень слід замінювати третю частину води на свіжу. Акваріум з мечоносцями потрібно тримати в постійній чистоті і обов'язково аерувати воду.

Мечоносці -  живородні риби. До періоду статевого дозрівання анальний плавник самців починає подовжуватися і загострюватися, перетворюючись на парувальний орган - гоноподій. "Пакети" із спермою, потрапивши в організм самки, зберігаються там декілька місяців. Таким чином, одного запліднення досить для отримання потомства протягом досить тривалого часу. Цей факт не всім відомий, тому навіть досвідчені акваріумісти деколи дивуються: чому у самки за відсутності самця народжуються мальки?

Ще одна цікава особливість мечоносців: деякі дорослі самки, у тому числі і ті що неодноразово приносили мальків, можуть перетворюватися на самців. Річ у тому, що зміна умов життя нерідко приводить до зміни статі цих риб. Рибу, яка зазнала такої зміни, відрізнити досить легко. У неї збереглася типова для самки форма тіла, а плавники розвинені значно гірше, ніж у самця. Перетворення самця на самку до цих пір не зустрічалося. Самки, що стали самцями, в більшості випадків не приносять потомство.

Для спаровування вибирають найстрункішого самця у віці 8 місяців, завдовжки (без «меча») 7 - 8 сантиметрів. Він повинен бути активним, інтенсивно забарвленим і по можливості з якнайдовшим «мечем». Самок вибирають з потомства найбільш продуктивних плідників.

Запліднена самка виношує своє потомство 4 - 6 тижнів. Перед нерестом її необхідно відсадити в окрему ємність, оскільки в загальному акваріумі мечоносці полюють за мальками і можуть їх всіх знищити.

Великі самки приносять до 200 мальків. Розміри новонароджених мальків 8-10 міліметрів.

При хорошому і рясному годуванні памолодь росте дуже швидко. У віці 3-4 місяців у самців з'являється «меч». Рибки ростуть нерівномірно, тому раз на два місяці їх треба сортувати за розміром, пересаджуючи в просторіший акваріум.

 

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

наверх сторінки

Акваріумні рослини


Google пошук

Опитування

Подобається сайт?
 

Опитування

Що добавити на сайт?
 

Лічильники

Аква-ТОП Рейтинг аквариумных сайтов

Міні Чат

Реклама