Ніж-читала очковий, індійський очковий ніж, читала орната (Chitala ornata, Notopterus chitala)

0

Сімейство: Нотоптерові (Notopteridae).

Ніж-читала очковий мешкає в крупних річках Південної і Південно-східної Азії (Бірма, Індія, Таїланд).

У ножа-читала очкового подовжене, горбате і сплощене з боків тіло, покрите дрібною лускою. Рот великий з численними дрібними зубами. Плавальний міхур дуже великий. Внизу міхура знаходиться камера, сполучена з вушним лабіринтом, завдяки чому риба для дихання може використовувати атмосферне повітря і, щоб заковтнути бульбашку повітря, часто піднімається до поверхні води. Спинний плавник дуже маленький (схожий на пташину пір'їнку).  Анальний - довгий, проходить уздовж всього тіла від грудних плавників і переходить в хвостовій. Плавник постійно рухається і за допомогою його хвилеподібних рухів і коливань тіла риба плаває. Для маневрування, і як кермо, служать грудні плавники. Риба-ніж може пливти, як вперед, так і назад. Основний колір тіла сірувато-сизий з 6-15 очковими плямами уздовж анального плавника. Анальний плавник коричневого кольору з візерунчастим малюнком зі світлих ліній, що переплітаються. Найкрасивіший малюнок у молодих особин, чим більше переплетень, тим більше буде "око" у дорослої риби. Статеві відмінності: самець більший і стрункіший за самку; у самки перед нерестом округле черевце. У природі ніж-читала очковий росте до 1 метра, в акваріумі до 30 см. Тривалість життя до 10 років.

Ніж-читала очковий хижа риба, що проявляє агресію, як до свого виду, так і до інших видів риб. Для утримання в акваріумі підходять тільки молоді особини, оскільки з віком їм потрібно більше місця. Краще тримати поодинці або з рибами такого ж розміру. Якщо в акваріумі 2 і більше самців, то під час поєдинків вони можуть нанести один одному серйозні ушкодження. Слабким місцем риб є горлова зв'язка. Розрив її може відбуватися не тільки в результаті усобиць, але також і внаслідок травм, отриманих при переляку, коли риби б'ються об навколишні предмети, а також через непомірну жадность при заковтуванні великих шматків їжі. Активність ніж-читала очковий проявляє в сутінках і вночі, а вдень в основному ховається за каменями і рослинами. Тримається рибка в нижньому і середньому шарі води.

Тримати ножа-читала очкового найкраще у видовому акваріумі довжиною не менше 120 см з різними укриттями з каменів і корчів, заростями рослин по краях і вільним місцем для плавання.  Освітлення приглушене. Оптимальні параметри води: жорсткість  до 10°, рн 6.0-6.5, температура 24-28°с. Необхідна фільтрація, аерація і щотижнева підміна до 30% води.

Ніж-читала очковий споживає живий корм: донних безхребетних, пуголовків, дрібну рибу. До нерухомої їжі (шматочки м'яса, яловичого серця, кальмарів, м'ясного і  рибного філе) його слід привчати поступово.

Для розведення плямистого індійського ножа необхідний окремий акваріум від 100 см в довжину з різними укриттями, плоскими каменями на дні і плаваючими рослинами. Параметри води: жорсткість до 5°, рн 6.0-6.5, температура 26-28°с.  Інкубаційний період триває близько тижня і весь цей час самець охороняє ікру, очищає її від мулу, що осідає, і коливальними рухами хвоста створює притік свіжої води. Мальків, що з'явилися, бажано відразу ж перевести в окремий акваріум. Стартовий корм: науплії артемії.

Статевої зрілості нож-читала очковий досягає у віці 3 років.

 

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

наверх сторінки

Акваріумні рослини


Google пошук

Опитування

Подобається сайт?
 

Опитування

Що добавити на сайт?
 

Лічильники

Аква-ТОП Рейтинг аквариумных сайтов

Міні Чат

Реклама