Мастацембел червоносмуговий, Мастацембелус червоносмуговий, хоботорил червоносмуговий, вогняний вугор (Mastacembelus erythrotaenia)

0

Сімейство Хоботнорилі (Mastacembelidae).

Батьківщиною мастацембела червоносмугового є Таїланд, Бірма і Малайзія. Мешкає в повільно-текучих річках і озерах із змуленим або піщаним дном, густо зарослим водною рослинністю. Завдяки своїм колючкам-голкам, розташованим на спинному плавнику, рибка придбала собі погану славу у риболовів і акваріумістів.  Потрапляючи до рук, хоботорил прагне скоріше вислизнути і може вколоти своїми твердими гострими колючками. Самі шпильки не отруйні, а ось слиз, який виділяється для зменшення тертя, вельми токсичний, тому необхідно відразу ж обробити рану антисептиком (можна спиртом або горілкою).


Мастацембел червоносмуговий зовні нагадує вугра. Тулуб у нього подовжений і покрито дрібною лускою. Очі великі. На рилі розміщений загострений чутливий м'ясистий відросток (хобот) підтримуваний хрящиком.  Він необхідний мастацембелу для обмацування дна у пошуках їжі.  Хобот рибки дуже рухомий, на його кінці знаходяться ніздрі-трубочки, які складають разом з хоботком трилопатевий придаток. Задні ніздряні отвори відсунуті назад і розташовані біля переднього краю очей. Плавальний міхур добре розвинений. Спинний (роздільний на дві частини) і анальний плавники мастацембела довгі і вузькі, закінчуються біля самого хвостового стебла. Хвостовий і грудні - добре розвинені. Черевних плавників немає. Забарвлення тіла темно-коричневе з чотирма подовжніми яскраво-червоними або оранжевими смужками (що нерідко складаються з крапок і штрихів) і з червоними плямами і штрихами. Інтенсивність їх міняється залежно від віку і умов утримання. Анальні, грудні і спинні плавники мають червону облямівку. Статеві відмінності: самка блідіша і більша за самця. Довжина тіла мастацембела червоносмугового в природних умовах може досягати 1 м, в неволі до 50 см, висота 6-8 см.

Мастацембел червонополосий веде нічний спосіб життя: вдень ховається в заростях, під корчами або каменями або заривається в грунт таким чином, що видні тільки рило і очі. Агресивний до представників свого виду, тому рекомендується тримати поодинці в компанії з крупними, рухливими сусідами. Мастацембел може «втекти» з акваріума, відшукавши найменшу щілинку, тому необхідно стежити, щоб щілин не було зовсім. Швидко вчиться впізнавати господаря і навіть може брати їжу з його рук.

Для утримання мастацембела червоносмугового потрібен акваріум об'ємом від 300 літрів (для 1 дорослої особини) з піщаним грунтом товщиною не менше 5 см, укриттями з уламків гірських порід, перевернутих керамічних горщиків і заростями твердолистих рослин з сильною  кореневою системою (добре мати в акваріумі плаваючі рослини, оскільки вони затемняють дно). Параметри води для оптимального утримання: жорсткість до 15°, рн 6,8-7,5, температура 24-28°с. Необхідна сильна фільтрація, постійна аерація і щотижнева підміна до 25 % об'єму води. Мастацембел дуже любить течію в акваріумі. Легко переносить додавання у воду морської солі (1-2 чайних ложки на 10 л води).

Мастацембел червоносмуговий споживає будь-який живий корм: трубочник, дафнію, артемію, коретру, а також морожені і сухі корми. У природних умовах ці хижаки полюють на черв'яків, личинок комах, равликів і на дрібних крабів.

Для розведення мастацембела краснополосого потрібен акваріум об'ємом не менше 300 літрів з керамічною трубкою і встановленою на дні сіткою. Параметри води для розведення: жорсткість 10°, рн 7.0-7.2, температура 28-29°с. Необхідна сильна фільтрація і аерація (бажано встановити 4 розпилювачі в різних кінцях акваріума). Плідників годують мотилем, дощовими черв'яками, водяними осликами, дрібними бабками, джгутоподібним трубочником (добре включити в їх раціон личинок золотої рибки, вигодованих планктоном).

Нерест мастацембела червоносмугового може проходити тільки з використанням гормональних ін'єкцій гонадотропних препаратів (але, на жаль і це не завжди може гарантувати позитивний результат). Під час нересту самець переслідує самку по всьому акваріуму, а потім, затиснувши її біля трубки, видавлює з неї близько 50 ікринок. Всього самка метає 700-1000 ікринок жовтуватого кольору діаметром 3 мм. Після закінчення нересту плідників відсаджують, міняють 1/3 об'єму води на свіжу, зменшують освітлення акваріума до мінімуму, а ікру обробляють метиленовим синім. Інкубаційний період триває 2-3 доби.

У личинок мастацембела червонополосого крім жовткового мішечка присутній ще і великий горловий (швидше за все на випадок дефіциту у воді кисню). Через 12 діб личинок необхідно починати годувати дрібними порціями артемії і "змійки" (Aulophorus furcatus) до 5-6 разів на день, насипаючи корм в декількох місцях. Ростуть мальки дуже швидко: за перший місяць виростають до 4,5 см, а до кінця другого можуть досягати 7 см.

При вирощуванні мастацембелів бажано щодня замінювати 10% води (фільтр потрібно відключити, щоб туди не потрапили мальки). Необхідна профілактична дезінфекція, яка може здійснюватися метиленовим синім (1-3 міліграми/л), трипафлавіном (до 10мг/л) або антибіотиками (мономіцин, цепорін і ін. - 25мг/л). Для памолоді у віці 1 місяця корисно підсолити воду з розрахунку 1 г/л. Залишки корму і екскременти повинні забиратися одразу ж (у цьому плані зручніші акваріуми гігієнічного типу). Мальків мастацембела червоносмугового, які підросли, можна переводити в декоративні акваріуми з шаром грунту не більше 3 см, при цьому його обов'язково потрібно ворушити хоча б раз на місяць (донні фільтри можна використовувати тільки при ретельній, без просвітів, підгонці фальшдна).

Забарвлюватися памолодь починає у віці 2х тижнів: спочатку це різноманітні плями і штрихи, а потім тіло починає темніти, стаючи темно-коричневими з червоними плямами.

Статевої зрілості мастацембел червоносмуговий досягає на другому році життя.

 

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

наверх сторінки

Акваріумні рослини


Google пошук

Опитування

Подобається сайт?
 

Опитування

Що добавити на сайт?
 

Лічильники

Аква-ТОП Рейтинг аквариумных сайтов

Міні Чат

Реклама