Даніо реріо (Brachydanio rerio)

0

Сімейство Коропові (Cyprinidae).

Даніо - рибка верхніх шарів прибережної частини стоячих і поволі текучих водоймищ Південно-східної Азії, зазвичай плаває між стеблами водних рослин і берегових трав, що звішуються у воду. Тут відшукує здобич - дрібних безхребетних. Тут рибки і нерестяться, розсипаючи ікру в заростях прибережних рослин.


Даніо - одна з найбільш поширених акваріумних риб. Рибки дуже рухомі і невибагливі. Можуть живути навіть в малих акваріумах. Даніо реріо тримаються в основному в середніх і верхніх шарах води. При переляку можуть вистрибнути з води, тому акваріум необхідно накривати щільною  кришкою. Даніо потрібно тримати групою з 8-10 риб. Самці постійно граються і переслідують один одного. Спостерігання за швидкими і граціозними даніо приносить акваріумістам велике задоволення.

Даніо реріо мають оригінальне смугасте забарвлення. Вузьке тіло рибки досягає в довжину 5 см. В кутках рота розташована пара маленьких, направлених донизу вусиків. Подовжні паралельні смуги двох кольорів - солом'яно-жовтого або жовто-зеленого і чорно-синього, чергуючись, проходять по всьому тілу рибки; починаючи від зябрових кришок, вони переходять на хвостовий і анальний плавники. Смуги ці ширші в середній частині тулуба (особливо у самок) і декілька звужуються у напрямку до голови і хвоста. Решта плавників білувато-жовта, причому задній кінець спинного плавника облямований темною смужкою. Самка відрізняється від самця повнішим черевцем.

Даніо реріо вкрай невибагливі. У 5 - 6 літровій ємкості можуть жити 3 - 5 рибок. Акваріум для рибок цього роду варто вибирати витягнутий в довжину, оскільки цим рибам потрібне місце для плавання, і густо засаджений по краях валіснерією, сагітарієйю, перистолистником, гелеохарісом, кабомбою та іншими. У середній частині направленої до спостерігача сторони акваріума слід залишити вільний майданчик, де будуть гратися рибки і куди потрібно давати корм. Густе засадження акваріума рослинами припускає достатню його освітленість.

По відношенню до температури даніо вкрай невимогливі, без жодної шкоди переносять поступове її зниження до 15 °C і підвищення до 30 °C. Для утримання плідників, а також для утримування підростаючих мальків, рекомендується температура 21 - 25 °C. При цій температурі швидко визрівають статеві продукти і добре ростуть мальки. Подальше підвищення температури (до 28 - 30 °C) може ще більше прискорити ці процеси, але в останньому випадку різко знижується вміст у воді кисню і тому при великій кількості риб в акваріумі потрібна сильна аерація.

Для даніо необхідна щотижнева підміна 10-15% води. Жорсткість води 3-15° і  кислотність 6-7,5.

Харчується даніо реріо не дуже крупним живим і сухим кормом.

Статеве дозрівання настає до 3-6 місяців. Отримати нерест у даніо дуже просто. Для цього у будь-який час року потрібно, перш за все, на декілька днів розсадити самців і самок, помістивши їх в акваріумах (бажано просторих - від 10 літрів) з температурою вище 20 °C, рясно годуючи мотилем або живими червоними дафніями. Готовність самки до нересту визначається формою черевця. У самок з доспілою ікрою воно буває сильно потовщеним не тільки в передній, але і в задній, прилеглій до анального плавника частині.

Як нерестовище рекомендується застосовувати маленькі ємності з прозорим скляним дном (акваріуми на 3 - 12 літрів або скляні банки). Пісок на дно не кладуть, оскільки він ускладнює спостереження за метанням і розвитком ікри. У ємкостях з плоским дном все дно повинне бути вистелене добре промитим топняком або фонтіналісом, які потрібно ретельно прикласти камінчиками. У банках з увігнутим дном мох кладеться кільцем по зовнішньому краю дна і також ретельно притискається камінчиками. Нерестовище наповнюється збагаченою киснем, пропущеною через сифон водою з чистого акваріума, або свіжою відстояною водою, Рівень води в нерестовищі повинен бути в межах 5-8 см, щоб над шаром моху був вільний простір в 3-4 см. Плідників (два-три самці і одна самка) краще садити ввечері. Нерестовище розміщують біля вікон або на вікні. Температура води великого значення не має, даніо нерестяться як при 17, так і при 25 °C. За ніч рибки звикають до нового середовища, і на ранок, як тільки нерестовище стане достатньо освітленим і рослини почнуть виділяти кисень, починається нерест. Навряд чи коли -небуть  в акваріумі можна побачити стрімкіші рухи, ніж рухи даніо під час нересту Блискавично повертаючи, рибки гасають по акваріуму, причому самці, переслідуючи самку, прагнуть вдарити її в черевце. Незабаром самці наздоганяють самку  і різкими ударами в черевце вибивають з неї ікринки, випускаючи при цьому молочко. Поклади йдуть один за одним з перервами не більше п'яти хвилин. Весь процес нересту триває зазвичай не більше години. Кількість покладеної ікри залежить від розмірів і ступеня підготовленості самки (50-400 ікринок).

Може бути отриманий нерест не тільки від "гнізда" (одна самка і 2-3 самці), але і від пари даніо, проте в цьому випадку заплідненої ікри буває значно менше. У просторі ємкості можна садити на нерест відразу декілька гнізд.

Після закінчення покладу плідників слід відсадити, окремо самців і самок.  Поклад повинен бути повторений через тиждень-півтора, інакше ікра перезріє, мальків не вийде, а в окремих випадках самка взагалі відмовиться метати. Одна самка може дати підряд 5 - 6 покладів. Нерідко після посадки на нерест самка забивається в рослини і не реагує на залицяння самців. Це свідчить про те, що статеві продукти її або ще не дозріли, або вже перезріли. У обох випадках плідників потрібно залишити в нерестовищі на дві доби, погодувавши на другий день мотилем. Якщо нересту не відбудеться, а черевце самки не дуже велике, її потрібно відсадити і добре годувати декілька днів. Повну самку, що відмовилася метати, потрібно, виловити з нерестовища, затиснути, обгорнувши в мокру ватку, між великим і зігнутим вказівним пальцем лівої руки, і обережно натискаючи вказівним пальцем правої руки видавити з неї ікру. Якщо операція проведена обережно, самка швидко набирає ікру і через 4-5 днів може бути посаджена на нерест.

Буває, що після посадки на нерест самка жваво плаває по ємкості, а самці не починають гону. Протримавши таке гніздо в нерестовищі 2 дні, слід плідників розсадити, підвищити температуру утримання самців, посилено їх годувати, поки вони не почнуть інтенсивно ганятися один за одним.

Нерідко аматори скаржаться на те, що даніо не метають або метають погану ікру. Ці невдачі пояснюють зазвичай попереднім неправильним утримуванням рибок. До нересту плідники  містяться в умовах з високою температурою і рясним годуванням, ікра самок перезріває, і вони «старіють», відмовляючись метати. Щоб цього не відбувалося, рекомендуємо даніо, призначених для метання, тримати взимку при температурі 17-19 °C, даючи невеликі кількості корму.

Тривалість розвитку ікри залежить від температури. При 26 - 28 °C мальки викльовуються через 30 - 36 годин, при 16° С розвиток триває більше тижня. Мальки, що виклюнулися з ікринок, декілька днів висять на рослинах або склі, потім починають плавати. У перші дні їх годують інфузоріями або «пилом», потім у міру зростання переходять на крупніший корм, а весь поклад переводять в просторіше приміщення. При температурі 26 - 27 °C, аерації і рясному годуванні памолодь стає статевозрілою в 2,5 - 3 місяці. При нижчих температурах розвиток сповільнюється.

 

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

наверх сторінки

Акваріумні рослини


Google пошук

Опитування

Подобається сайт?
 

Опитування

Що добавити на сайт?
 

Лічильники

Аква-ТОП Рейтинг аквариумных сайтов

Міні Чат

Реклама