Півник, або рибка бійцівська звичайна (Betta splendens)

0

Сімейство лабіринтові (Belontidae).

Півник, або рибка бійцівська звичайна мешкає в стоячих, повільно-текучих і дуже зарослих водоймищах із заболоченим дном в Південно-східній Азії, В'єтнамі і Таїланді. До Москви вперше була завезена в 1896 році. Самці бійцівських рибок постійно б'ються між собою, як справжні півні, за що і отримали назву півників. У себе на батьківщині їх розводять і тримають для проведення поєдинків і готують рибок до них спеціальні тренери. Бої проходять у присутності численних глядачів (влаштовують тоталізатор). Серед бійцівських рибок існують навіть свої чемпіони. Найчастіше поєдинки закінчуються загибеллю одного з них.


Півник, або рибка бійцівська звичайна має витягнутє в довжину, струнке, майже кругле в поперечному перетині тіло. Рот верхній, губи роздуті. В нас зустрічаються два різновиди цієї риби, що відрізняються між собою лише величиною оперення самців (короткі або довгі плавники). Основне забарвлення дикої форми бійцівської рибки варіюється залежно від місця її проживання. Найчастіше зустрічаються рибки темно-коричневого кольору з блискучими рядами зелених плямочок. Селекційним шляхом виведені вуалеві форми півників з подовженими плавниками і різним забарвленням: сині, зелені, червоні, рожево-білі, жовті, чорні (зустрічаються рідше) або варіації цих кольорів. Плавники у бійцівських рибок грають всіма барвами веселки, і чим більше рибки роздратовані, тим плавники світяться яскравіше. Найелітнішими бійцівськими рибками вважаються рибки з великими вуалевими плавниками і одного кольору (але зустрічаються вони нечасто і в червоного промені плавників відливають синім кольором, або у синього вони червонуваті або зелені). Статеві відмінності: самець - має більш яскраве забарвлення, особливо під час нересту або в сутичці з іншими самцями, у збудженому стані самці роздувають і настовбурчують свої зяброві кришки у вигляді коміра, плавники у самців великі червоно-коричневого кольору з променями блискучого зеленого або блакитного забарвлення; самка - забарвлена трохи блідіше, всі плавники значно коротші, має кругліший хвост, біля основи яйцекладу білий пупок, схожий на ікринку, що виходить назовні, на тілі часто видно темні поперечні смуги. У довжину в акваріумі досягає до 6 см. Тривалість життя не більше 3 років.

 

Півник, або рибка бійцівська звичайна переходить в збуджений стан, як правило, за наявності поряд іншого самця або в переднерестовий період. Решту часу яскравий і барвистий боєць перетворюється на сіру і непоказну рибку. До того ж без поєдинків півник швидко жиріє і старіє. Щоб цього не допустити, акваріум або перегороджують склом і в кожній половині тримають по самцеві, які постійно з'ясовуватимуть відносини біля скла або поміщають в акваріум дзеркало (за наявності в акваріумі одного самця). У великому акваріумі з хащами можна тримати спільно вирощених самців, але і в цьому випадку не уникнути обірваних плавників в боротьбі за територію. Бажано, щоб в акваріумі все ж таки знаходився один самець і декілька самок. Півників можна тримати з мирними видами риб середніх розмірів і з дрібними рухомими, але у жодному випадку не з рибами вуалевих форм. Інакше їх хвости і плавники будуть обскубані.

Тримати півника можна в невеликому акваріумі витягнутої форми. Об'єм води на одного півника - 3-5 літрів.  Рибки дихають атмосферним повітрям за допомогою зябрового лабіринту, тому акваріум повинен бути закритий зверху кришкою, щоб над поверхнею води було тепле повітря і щоб риба не простудилася. Освітлення верхнє. У акваріумі необхідні зарості рослин, різні укриття (щоб самки змогли ховатися від переслідувань самців), темний грунт. Параметри води для правильного утримування бійцівської рибки: жорсткість 4-15°, рн 6.0-7.5, температура 24-26°с.

 


Півник, або рибка бійцівська звичайна споживає як живий корм (віддає перевагу мотилеві), так і замінники. Не варто перегодовувати півників, оскільки вони схильні до ожиріння (особливо в маленьких акваріумах, де недостатньо місця для плавання). Можна так само періодично влаштовувати бійцівським рибкам розвантажувальні дні (не годувати 1 день в тиждень).

Нерест півника може проходити як в загальному акваріумі, так і в нерестовику довжиною від 25 см і рівнем води 10-15 см. Акваріум беруть без грунту, з приглушеним освітленням, з темною підкладкою і декількома кущами дрібнолистих рослин, у тому числі і плаваючих. Параметри води для нересту: жорсткість 4-15°, рн 6.0-7.5, температура 26 - 29°с. Необхідна аерація. Для успішного розведення бійцівської рибки на нерест необхідно брати пару, у віці 6-8 місяців. В цей час самці ще не мають розкішних плавників, зате вони дуже активні, а у самок якраз наступає статева зрілість. У старих самок, які не метали ікру у молодому віці, утворюється закупорка статевого отвору і вони нездіатні до ікрометання. Перед посадкою на нерест плідників протягом тижня тримають окремо. Спочатку садять самця, а через декілька годин самку з товстим черевцем.  Майже одразу починаються шлюбні ігри, спорудження гнізда (самець будує гніздо з піни під листям плаваючих рослин), а через 2-3 дні починається нерест. Самка метає від 100 до 600 ікринок, після чого її одразу відсаджують. Самець залишається доглядати за ікрою. Його необхідно добре годувати мотилем або добре промитим трубочником. Інкубаційний період складає 1-2 діб, мальки починають плавати через 3-5 діб. У цей час з нерестовика самця відсаджують теж. Рівень води знижують до 5 см. Стартовий корм: планктон, інфузорії, коловертка. До третього місяця у самців півника стають помітні вуалеві плавники і в акваріумі починаються перші поєдинки. Тому необхідно відсортувати самців і відокремити забіяк.

Статевої зрілості півник, або рибка бійцівська звичайна досягає у віці 3-5 місяців. Успішно схрещуються півники різних кольорів. Їх потомство може мати змішане забарвлення.

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

наверх сторінки

Акваріумні рослини


Google пошук

Опитування

Подобається сайт?
 

Опитування

Що добавити на сайт?
 

Лічильники

Аква-ТОП Рейтинг аквариумных сайтов

Міні Чат

Реклама