Акваріумні рослини

0

Рослини в акваріумі, мабуть, навіть важливіші, ніж рибки. Часто риб можна побачити тільки поблизу, тоді як рослини створюють той самий неповторний вигляд, який дозволяє акваріуму по праву вважатися найгарнішою прикрасою інтер'єру.

Окрім цієї рослини грають важливу роль в обміні речовин в акваріумі і, перш за все, в обміні газів, необхідних як для самих рослин, так і для риб. Виділення кисню і поглинання вуглекислого газу, властиві одним тільки рослинам, не можна замінити навіть добрим продуванням води повітрям. Важливу роль грає і поглинання рослинами різних органічних і неорганічних речовин, що з'являються у воді в результаті життєдіяльності риб і розкладання залишків їжі і відмерлих рослин.

Засвоюючи розчинені у воді речовини, необхідні для їх росту і розвитку, зелені рослини разом з бактеріями здійснюють біологічну обробку води, завдяки чому вода очищається від шкідливих для риб речовин природним чином. Ніякі фільтри не можуть замінити в цьому відношенні рослин і бактерій.

Акваріумні рослини бувають різних форм і розмірів: високі і тонкі, низькі і розкидисті, високі і розкидисті. Їх листя може рости прямо з точки зростання кореневища або розташовуватися на стеблі. Одним рослинам потрібний певний хімічний склад води, іншим - яскравіше освітлення, а діапазон переносимих температур також може мінятися. Зазвичай вищі рослини висаджують в задній частині акваріума, а нижчі - ближче до передньої стінки, щоб створити перспективу.

У домашніх умовах в даний час культивується більше 500 видів і сортів прісноводих і близько 30 видів морських рослин. Екологічно їх умовно підрозділяють на чотири великі групи:

 • плаваючі на поверхні води;
 • плаваючі в товщі води;
 • водні рослини, що укоріняються в грунті;
 • що укоріняються в грунті напівводні, так звані болотні, або прибережні, рослини, що живуть в місцях з надмірною вологістю.

Сьогодні  у  продажу є великий вибір штучних акваріумних рослин. Деякі з них виглядають дуже реалістично. Рослин з неприродним забарвленням краще уникати. Слід купувати штучні рослини, спеціально призначені для акваріумів. Такі рослини мають цілий ряд переваг:

 • вони не засихають (хоча з часом можуть загубити еластичність і забарвлення);
 • вони неїстівні для риб;
 • вони не загинуть, якщо їх вирвуть з грунту (це можуть зробити риби або сам акваріуміст, якщо він побажає по-новому розташувати предмети оформлення в акваріумі);
 • вони не заповнять весь акваріум;
 • їх легко очищати від водоростей, коли це необхідно.

Проте, окрім перерахованих переваг, у штучних акваріумних рослин є і недоліки:

 • вони не можуть розмножуватися :);
 • не сприяють видаленню нітратів;
 • живі рослини виглядають набагато красивішими, якщо їх правильно вирощувати.

Як живі, так і штучні рослини можна придбати в зоомагазинах та у інших акваріумістів, або збирати в дикій природі. Але яке б не було джерело придбання рослин, їх бажано піддати дезинфекції або карантину.

Деякі популярні водні рослини

Наукова назва

Загальновживана назва

Короткі відомості

Acorus variegatus

Акорус

Прибережна рослина; опинившись під водою, через деякий час гине.

Aponogeton spp.

Апоногетон

Вирощують з бульб. Має довге витончене листя, що росте прямо з бульб. У певний сезон скидає листя і знову відрощує їх після перерви. Може квітнути (над поверхнею води) і давати насіння, з якого ростуть нові рослини.

Barclaya longifolia

Барклайя довголиста

Має довге, рожево-зелене, злегка хвилясте листя. Красива, але ламка рослина. Може квітнути і давати життєздатне насіння.

Cabomba spp.

Кабомба

Має довгі стебла з розітнутими листочками. Потребує регулярного підрізування; розмножується живцями. Ці рослини невибагливі.

Ceratopteris thalictroides

Індійська папороть

Може рости в грунті, але любить плавати у воді. Ламке листя характерної для папороті форми. Нові рослини ростуть з країв листя.

Cryptocoryne spp.

Криптокорина

Є багато різних видів і розмірів. Листя росте з точки росту на кореневищі. Деякі види в природі в певний період знаходяться над водою і в акваріумі можуть періодично скидати листя. Багато видів виживають при слабкому освітленні.

Echinodorus spp.

Ехінодорус

Може бути різних розмірів. Утворює розетки листя. У природі деякі рослини мають надводний період.

Hygrophila difformis

Гігрофіла мінлива

(Синема)

Приваблива рослина з розітнутим листям. Вирощують так само, як інші рослини з роду Hygrophila spp. (див. нижче).

Hygropila spp.

Гігрофіла

Довгостебельна міцна рослина з листям, що нагадує стрічки. Вимагає регулярного підрізування. Її легко вирощувати з живців.

Microsorium pteropus

Тайландська Папороть

Росте частіше не в грунті, а на каменях або на корчах. Дочірні рослини сидять на старому або пошкодженому листі. Має гіркий присмак, який може відлякувати травоїдних риб.

Nymphaea spp.

Німфея

Купуйте тільки карликові тропічні різновиди! Росте з бульб. Листю можна дозволити рости до поверхні води, де вони утворюють плаваючі подушечки, або регулярно видаляти їх для стимулювання появи нового підводного листя.

Pistia stratiotes

Пістія, або водяний салат

Велика плаваюча рослина, вимагає наявність повітряного простору над поверхнею води. Дає пагони і молоді рослини.

Riccia fluitans

Річчія

Плаваюча рослина, популярна як середовище для ікрометання у лабіринтових риб, що будують гніздо з піни.

Vallisneria spp.

Валліснерія

Довге стрічкове листя, що росте з розетки. У деяких видів листя спірально-закручене. Вільно розмножується пагонами.

Vesicularia dubayana

Яванський мох

Довгі пасма, створюючі густу масу. Росте вільно або на каменях, корчах. Часто використовується як субстрат для нересту (див. розділ 8).

 

Що потрібно знати до купівлі акваріума
Вибір акваріума
Планування акваріума
Грунт в акваріумі
Оформлення акваріума. Задній фон, каміння, корчі та інше.
Акваріумні рослини
Світло і тепло в акваріумі
Вода в акваріумі
Аерація та фільтрація води в акваріумі
Встановлення акваріума. Запуск акваріума
Годування акваріумних рибок та корми
Догляд за акваріумом
Інвентар для догляду за акваріумом

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

наверх сторінки

Акваріумні рослини


Google пошук

Опитування

Подобається сайт?
 

Опитування

Що добавити на сайт?
 

Лічильники

Аква-ТОП Рейтинг аквариумных сайтов

Міні Чат

Реклама