Аерація і фільтрація води в акваріумі

0

Хоча аерація і фільтрація можуть проводитися незалежно один від одного, ми обговоримо їх разом, оскільки багато фільтрів обладнані  вбудованим пристроєм для насичення акваріумної води киснем.

Аерація води в акваріумі

аерація води в акваріуміКонцентрація кисню, розчиненого у воді, знаходиться в прямій залежності від заселеності акваріума, його глибини, площі водної поверхні, режиму освітленості, температури води та від деяких інших чинників. Величезну роль в підтримці нормального кисневого режиму в акваріумі відіграють водні рослини. У великих акваріумах, які добре засаджені рослинами і містять відносно невелику кількість риб, можливе самозабезпечення киснем, оскільки він в достатніх кількостях утворюється в результаті фотосинтезу. На перший погляд, додаткове його надходження  шляхом аерації, тобто продуванням повітря через воду, зайве. Проте на практиці, як правило, настає брак кисню.

 

Чинники, що впливають на вміст кисню у воді

 • Температура.
  На вміст кисню у воді впливає температура води: чим тепліше вода, тим менше в ній міститься кисню, і навпаки. Крім того, підвищена температура прискорює метаболічні процеси у риб, внаслідок чого їх потреба в кисні підвищується саме в той час, коли його вміст у воді знижується. З цією проблемою можна справитися шляхом інтенсивнішої аерації.
 • Рослини.
  Рослини часто цінуються за їх здатність утворювати кисень. Проте слід пам'ятати про те, що в нічний час вони самі споживають кисень і виробляють вуглекислий газ. Таким чином, хоча рослини дійсно можуть допомогти задовольнити потреби риб в кисні вдень, зате вночі все живе в акваріумі конкурує в боротьбі за кисень, вміст якого в цей час доби знижується. Тому в акваріумах, густо засаджених рослинами, ночами може відчуватися брак кисню.
 • Равлики і інші живі істоти.
  Велика популяція равликів може зробити значний вплив на вміст кисню в акваріумі. Те ж саме можуть робити і бактерії. Споживання кисню аеробними бактеріями, що беруть участь в азотному циклі, допустимо, тому що замість цього вони приносять значну користь. Проте, якщо в акваріумі спостерігається надмірна кількість органічних відходів (наприклад, через регулярне перегодовування риб), популяція бактерій буде рости і поглинати більше кисню, ніж коли риб годують раціонально. Равлики  теж збільшують кількість органічних відходів.

Значення аерації води акваріума, яка проводиться за допомогою спеціальних компресорів, що продувають крізь неї повітря з розпилювачів, полягає не тільки в насиченні води киснем. Аерація, крім усього іншого, викликає змішування шарів води за допомогою бульбашок повітря, сприяє вирівнюванню температури в акваріумі на всіх рівнях,  особливо, якщо вода штучно підігрівається, усуває різкі перепади температури води, як по горизонталі, так і по вертикалі. Крім того, циркуляція води, що створюється сильним потоком повітря, імітує певні екологічні умови, які необхідні різним видам акваріумних риб. Аерація води акваріума сприяє збільшенню проточності грунту, забезпечує створення необхідних умов для нормальної життєдіяльності грунтових бактерій, що запобігає накопиченню і загниванню органічних залишків і тим самим утворенню таких шкідливих для риб газів, як аміаку, метану і сірководню.

Фільтрація води в акваріумі

Фільтрація води в акваріумі необхідна для механічного очищення води від зависі, для хімічного очищення води від продуктів життєдіяльності риб та інших організмів, що населяють акваріум.

У всіх, навіть правильно обладнаних і збалансованих акваріумах повинне проводитися очищення води від частинок грязі, залишків корму, слизу і продуктів обміну речовин. Якщо на дні і рослинах скупчується грязь, вода каламутніє, особливо якщо в акваріумі мешкають риби, які риються в грунті. У деяких  випадках очищення води слід вважати необхідним, особливо в перенаселених акваріумах.

Вода в акваріумах очищається за допомогою фільтрів. Принцип дії фільтрів оснований на наступному: бульбашки повітря, проходячи через тонку трубку, захоплюють з собою воду, яка, проходячи через наповнювач – фільтруючий елемент, який знаходиться на дні або в грунті, залишає в ному завислі частинки і, очистившись, надходить назад в акваріум. У більшості фільтрів для акваріумів циркуляція води здійснюється за рахунок руху бульбашок повітря, яке нагнітається компресором.

У великих акваріумах з великою кількістю крупних риб, що риються в грунті, доцільно застосовувати фільтри відцентрового типу з автономним двигуном. Для механічного очищення води від завислих частинок у всіх типах фільтрів застосовують наповнювач - пісок, капронову нитку-путанку, паролон, інші пористі нейтральні матеріали.

Процес фільтрації складається з двох фаз: механічної і біологічної. На фільтруючому матеріалі затримуються частинки грязі - це механічна фаза. Але потім на цю грязь накидаються бактерії сапрофіти і розкладають її до простих мінеральних речовин - в ідеалі до води, вуглекислого газу, нітратів і деяких інших. Це біологічна фаза. І якщо вона виконується в повному об'ємі, вода в акваріумі завжди буде кристально прозорою.

Але це в ідеалі, тобто, якщо субстрат фільтру густо заселений бактеріями. Фільтруючий наповнювач,це по суті гігантська колонія мікроорганізмів. Але в новому фільтрі ще не встигла поселитися достатня кількість мікроорганізмів. Якщо фільтр кожного разу добре відмивати, то знову ж таки потрібних мікроорганізмів у необхідній кількості там не буде! В цьому випадку біологічна фільтрація акваріумної води виконуватиметься далеко не в повному обсязі. Вода акваріума буде насичена органічними речовинами, що наполовину розклалися, і вже прямо в ній у величезній кількості розведуться мікроорганізми, що роблять її білувато-каламутною! Фільтр практично не затримує бактерій і марно сподіватися їх відфільтрувати.

А що ж тоді робити? Можна не робити нічого - саме з часом пройде. У фільтрі поселяться "правильні" бактерії, коли їх стане багато, вони не допустять викиду у воду напіврозкладеної органіки і вільноплаваючі у воді бактерії помруть з голоду - біла муть зникне. Вода стане прозорою, в акваріумі встановиться біологічна рівновага.

Мити наповнювач фільтру - тільки за потреби. Тобто тоді, коли його заростання бактерійними плівками і мулом почне заважати прокачуванню води. При цьому категорично не можна використовувати ніякі миючі засоби. Краще всього прополоскати його воді, викачаній з того ж акваріума при частковій її підміні. Мета такої процедури - не відмити фільтр до стерильної чистоти, а звільнити пори наповнювача і відновити достатньо вільну протоку води через фільтр.

Процес встановлення біологічної рівноваги можна у багато разів прискорити якщо в новий акваріум поставити СТАРИЙ БРУДНИЙ ФІЛЬТР з благополучного акваріума, або внести достатню кількість (приблизно 10%) старого грунту. Є спеціальні бактерійні препарати, які теж помітно прискорюють цей процес.

І на сам кінець відповімо, ЧОМУ не МОЖНА ВІДКЛЮЧАТИ АКВАРІУМНИЙ ФІЛЬТР. Та тому, що насправді він живий, і без притоки свіжої, насиченої киснем води, швидко помре. Замість корисних нітрифікуючих бактерій в нім поселяться анаеробні мікроорганізми, які почнуть виділяти сірководень і метан. Якщо запустити, не промивши, вимкнений фільтр, що простояв декілька днів, риби можуть отруїтися.

В даний час існують фільтри, які не тільки очищають акваріумну воду від муті, але і одночасно є свого роду регуляторами хімічного складу води. У цих фільтрах як фільтруючий наповнювач, використовується іонообмінна смола, торф'яна крихта, активоване вугілля, інші матеріали.

Вибір фільтру залежить як від розмірів акваріума, так і від числа і чутливості риб, що мешкають в нім. В принципі розрізняються два види фільтрації: внутрішня і зовнішня.

Які ж типи фільтрів бувають:

 • донні, встановлюються на грунті або усередині нього;
 • внутрішні, укріплювані на внутрішній стінці акваріума;
 • зовнішні, такі, що стоять окремо від акваріума або прикріплені на зовнішній стінці акваріума.

Донний фільтр

Ці фільтри мають певні переваги. Створюючи рух води в грунті, ці фільтри сприяють розвитку корисної грунтової мікрофлори. Проте нормально функціонувати донний фільтр може тільки тоді, коли грунт має  достатні дренажні властивості.

До недоліків донних фільтрів відноситься незручність їх обслуговування.донний фільтр

 

 

 

 

 

 

 

 

Внутрішній фільтр

Ці фільтри простіші і зручніші в застосуванні. Таким фільтром є розпилювач, який знаходиться усередині поролонової камери, розташованої біля дна. Для його очищення досить зняти поролоновий чохол, промити його, віджати і надіти знову. Перевага внутрішньої фільтрації полягає головним чином в тому, що вона відбувається прямо на місці, і грязь збирається і забирається прямо усередині водного резервуару. Сам фільтр, якщо дивитися на нього зайвий раз не хочеться, можна прикрити корчем або каменем. Коли патрон забивається, його можна дістати і почистити, не піднімаючи багато грязі.внутрішній фільтр

 

 

 

 

 

 

 

Зовнішній фільтр

Ці фільтри найбільш складні у виготовленні, та зате зручніші в експлуатації. Їх фільтрючий наповнювач знаходиться поза акваріумом.

Отруйні речовини органічного або неорганічного походження перетворюються або розщеплюються усередині фільтру в основному за допомогою живих організмів. У цих процесах беруть участь головним чином аеробні бактерії - крихітні живі організми, діяльність яких обумовлена багатим вмістом кисню у воді. При конструюванні такого фільтру воді надається можливість часто вбирати кисень, що йде на користь бактеріям.

зовнішній фільтр

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Біофільтр повинен забезпечити бактеріям субстрат і воду з високим вмістом кисню. На малюнку - схема проточного фільтру, де вода, пройшовши відсік з гранулятом, проводиться через верхній край стінки в проміжну камеру і при цьому вбирає в себе кисень.

біофільтр для акваріума

Зміна води в акваріумі

Як би добре не функціонувала система фільтрів, вони все одно не зможуть видалити з води всі шкідливі речовини. Тому разом з очищенням води за допомогою фільтрів доводиться регулярно займатися її частковою заміною. Рекомендується щотижня міняти третину від загального об'єму води в акваріумі. Разом зі свіжою водою в акваріум поступає двоокис вуглецю, необхідний рослинам. При заміні води риби і рослини не повинні піддаватися дуже різкому перепаду температур.

заміна води в акваріумі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Для того, щоб одночасно із заміною води прибрати з акваріума мул, що накопичується на дні, використовується сифон.

 

Найпростіший сифон - це шланг, на одному кінці якого знаходиться лійка. Зливаючи воду з акваріума, ми лійкою рухаємо грунт, мул вивільняється, всмоктується в лійку і зливається разом з водою. Є багато видів сифонів: від простого шланга з лійкою, електричних сифонів, де вода не зливається, а проходить через фільтр і повертається в акваріум, до систем зливу-наливання води.

сифон для чистки акваріума

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прості сифони легко виготовляються самостійно.

найпростіший сифон

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Можна порекомендувати покупку окремо шланга необхідної довжини і окремо колби (лійки). Колби бувають різних форм. Високі кращі, оскільки грунт, піднімаючись до середини колби, опускається назад, а мул всмоктується в шланг. Якщо акваріум сильно заріс травою, то застосовуються спеціальні тонкі насадки для сифонування грунту в акваріумі між і під рослинами. Як правило, сифонити грунт в акваріумі необхідно раз на тиждень. Це залежить від багатьох чинників: кількості риб в акваріумі, рослин, яким потрібен дуже змулений грунт та багатьох інших.

Що потрібно знати до купівлі акваріума
Вибір акваріума
Планування акваріума
Грунт в акваріумі
Оформлення акваріума. Задній фон, каміння, корчі та інше.
Акваріумні рослини
Світло і тепло в акваріумі
Вода в акваріумі
Аерація та фільтрація води в акваріумі
Встановлення акваріума. Запуск акваріума
Годування акваріумних рибок та корми
Догляд за акваріумом
Інвентар для догляду за акваріумом

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

наверх сторінки

Акваріумні рослини


Google пошук

Опитування

Подобається сайт?
 

Опитування

Що добавити на сайт?
 

Лічильники

Аква-ТОП Рейтинг аквариумных сайтов

Міні Чат

Реклама