Анабас або риба-повзун (Anabas testudineus)

0

Сімейство Анабасові (Anabantidae).

Анабас мешкає в озерах, мулистих ставках, канавах, на рисових полях, а також в солонуватих водоймищах Південно-східної Азії: у Індії, Малайзії, Індонезії, Філіппінах і на о. Шрі-ланка. Риба-повзун є об'єктом місцевого промислу і розведення. У нашу країну вперше була завезена в 1960 році.


По будові тіла анабас нагадує цихлід. У нього витягнуте в довжину тіло, профіль спини і черева майже прямій, голова і кінцевий рот великі. По краю зябрової кришки розкидані численні колючки. Грудні і анальні плавники сильні, добре розвинені. Саме з їх допомогою риби можуть пересуватися по суші (звідси і назва риба-повзун). Основне забарвлення тулуба від сіро-коричневого до сіро-зеленого, також зустрічаються оранжеві екземпляри. З боків розміщені 8-10 поперечних смуг,  найяскравіше забарвлених під час нересту. Спинка темніша, черевце жовтувате. Плавники оранжеві або червонуваті. Статеві відмінності: самець яскравіше забарвлений, у самки черевце повніше. У природі анабас досягає в довжину 25 см, в акваріумі росте до 16 см.

Основна особливість риби-повзуна в тому, що у пошуках їжі або нових водоймищ, ця рибка може повзати по землі, перебиратися через камені та інші перешкоди, а також залазити на дерева. Завдяки лабіринту (служить для дихання атмосферним повітрям), може до 8 годин залишатися без води. Рухається анабас не тільки за допомогою плавників, але і за допомогою зябрових кришок (гострі краї дозволяють надійно чіплятися за грунт), при цьому підштовхуючи себе сильними поштовхами хвоста. Подорожують вони ночами. Анабас з довжиною тіла від 10 до 25 см за 1 годину може проповзти до 100 м, а знаходитися поза водою (за умови високої вологості повітря) може декілька діб. Коли водоймище пересихає і знайти інше не вдається, риба-повзун, розгойдуючись, заривається у вологий мул і на деякий час (до 48 годин) це рятує її від висихання і гибелі. Так і здійснюються масові переселення анабасів з висихаючих водоймищ в нові.

Анабас хижа, полохлива і забіякувата рибка. Активність проявляє у вечірній і нічний час. Рибу-повзуна необхідно тримати у видовому акваріумі від 100 літрів з добре прикріпленою верхньою кришкою, яка повинна знаходиться на висоті не менше 10 см над поверхнею води (інакше риба, вистрибуючи за повітрям, може ударитися об нього). У акваріум поміщають зарості рослин, різні укриття (камені, корчі), а також залишають вільне місце для плавання (і для нересту). Освітлення розсіяне. Починати необхідно з групи молодих риб, оскільки дорослі уживаються важко. При їх вилові необхідно користуватися скляною, або пластиковою посудиною, оскільки за сачок риби можуть зачепитися колючками. Параметри води для правильного утримання анабаса: жорсткість до 20°, рн 6.8-8.0, температура 20 - 30°с. Необхідна фільтрація і щотижнева підміна до 20 % об'єму води.

Анабас споживає живий (наприклад, дрібну рибу, шматочки сирої яловичини) і рослинний корм, а також замінники. Дуже ненажерливі. У природі харчуються дрібною рибкою, дощовими черв'яками та іншими безхребетними.

Нерест анабаса може проходити не тільки у видовому акваріумі, але і окремому нерестовику від 200 літрів з рівнем води 30 см. Параметри води для розведення анабаса: жорсткість до 10°, рн 6.5-7.5, температура 26 - 30°с. Необхідна часта зміна води. Нерест проходить у грунту або в середніх шарах води. Самка метає до 5000 прозорих ікринок, які піднімаються до поверхні води і там плавають. Плідники ікру і мальків не чіпають, але все таки краще після нересту перенести її у вирощувальний акваріум. Інкубаційний період при температурі 24 °С  триває близько доби. Через 2 дні мальки починають плавати і харчуватися. Стартовий корм: живий пил, переважно коловертки.

Статевої зрілості анабас досягає у віці 1,5 років.

 

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

наверх сторінки

Акваріумні рослини


Google пошук

Опитування

Подобається сайт?
 

Опитування

Що добавити на сайт?
 

Лічильники

Аква-ТОП Рейтинг аквариумных сайтов

Міні Чат

Реклама